Jak zostać doradcą zawodowym

Coraz częściej spotykam się z pytaniami osób, które planują swoją karierę w doradztwie, lub niedawno ją rozpoczęły: gdzie się szkolić by zostać doradcą. Pod wpływem tych pytań zaczęłam analizować własną drogę do doradztwa i stanu obecnego.

Szkoliłam się wszędzie, gdzie się dało i z wszystkiego, co mogło mi pomoc być bardziej pomocną. Wszystkie te szkolenia doprowadziły do refleksji, że im mniej chcę pomóc tym lepiej dla klienta. Praca doradcy (podobnie jak coacha) ma służyć temu by to klient sam rozwiązywał swoje problemy i dzięki temu rozwijał się w najlepszym dla siebie kierunku, a przez to stawał się silniejszy i pewny swojej drogi.

Zajęło mi to parę lat. Znam osoby, które tę wiedzę mają w „małym palcu” mając 20 lat, a wręcz pokusiłabym się o stwierdzenie, że „wyssały to z mlekiem matki”. Znam też osoby w wieku emerytalnym, które po dziś dzień nie są w stanie zrozumieć na czym polega wychowanie i samowychowanie człowieka.

Jesteśmy tak różni i tak w tym piękni.

Wracając do pytania głównego… moja odpowiedź na dzień dzisiejszy brzmi: nie wiem.

Instytucje i oferta szkoleniowa i rosną jak grzyby po deszczu. Podobnie jak z mądrością osób w różnym wieku – lata istnienia instytucji na rynku nie gwarantują spodziewanej przez nas jakości, a z drugiej strony: firmy powstałe niedawno mogą mieć bardzo dobrą jakościowo ofertę i doświadczonych trenerów.

Mogę powiedzieć tylko tyle, że z KAŻDEGO, zdecydowanie KAŻDEGO szkolenia, wynosiłam coś dla siebie. I każde polecam. Być może „mam nosa” do wybierania dobrych szkoleń.

Internet daje teraz możliwość czerpania informacji o szkoleniach, konferencjach, spotkaniach, inicjatywach, eventach. Natomiast bywanie na nich wywołuje lawinę informacji o kolejnych. Wystarczy niekiedy jeden krok.

Podsumowując: zrodził się we mnie pomysł, żebyśmy razem opracowali listę miejsc, w których się szkoliliśmy, tematykę szkoleń, która pozwala być wciąż lepszym i lepszym w naszym zawodzie. Przysyłajcie na mojego maila informacje o ciekawych i wartościowych wg Was miejscach, które wzbogaciły Wasz warsztat, lub po prostu pozwoliły stać się lepszymi ludźmi/doradcami/coachami.

Poniżej zamieszczam listę niektórych szkoleń i konferencji, z których czerpałam wiedzę, i które wpłynęły na moją obecna sylwetkę zawodową. Zamieszczam linki do stron, na których znajdziecie wiedzę o poradnictwie, rozwoju osobistym oraz szkoleniach. Kiedy zdecydujecie się ją uzupełniać założę odrębną podstronę.

tematykainstytucjadata
„Skuteczne formy współpracy na rzecz rozwoju zasobów ludzkich na poziomie regionalnym i lokalnym”Dobre Kadry Sp. z o.o.16-23.09.2014r.
Biuro Karier i biznes. Anty-konferencja Open Space TechnologyDolnośląska Sieć Biur Karier10.09.2014
Kariera w płynnej nowoczesnościKatedra UNESCO przy Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego06.2014
Metody aktywizacji i organizacji  pracy osób niepełnosprawnychDobre Kadry Sp. z o.o.05.2014
Rozwój osobisty treneraPracownia Psychologiczna Elżbiety Sołtys10.2013 – 04.2014
Akredytowany Coach ICFProfi Biznes Group03.2013 – 10.2013
Kurs typologii charakteru metodą Heymansa-WiersmyKapitał Kariery Sp. z o.o.2013
Warsztaty z pozyskiwania i analizy danych dostyczących rynku pracy i metody prognozowania zjawisk społeczno-gospodarczychDobre Kadry Sp. z o.o.2012
Certyfikat PRINCE2-Zarządzanie projektamiH-Consulting, PROVIDER2012
Kurs ekspercki „Obrazkowy test zawodów M.Achtnicha”Kapitał Kariery Sp. z o.o.2011
Kurs „Obrazkowy test zawodów M. AchtnichaKapitał Kariery Sp. z o.o.2011
Diagnoza potrzeb edukacyjnych – rozwój rynku pracy województwa dolnośląskiego4P reserch mix2010
Calożyciowe poradnictwo edukacyjno-zawodoweDolnośląska Szkoła Wyższa, studia podyplomowe2009-2011
Seminarium podsumowujące projekt „Wdrażanie i promocja usługi poradnictwa zawodowego na odległość”Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy2011
 „Konferencja naukowo-biznesowa” – panel „Wyzwania edukacji XXI wiekuNetwork Sunrise2011
Konferencja podsumowująca projekt „Biznes, Miasto, Środowisko – Fundusze europejskie dla dolnego śląska” – panel dyskusyjny „Nauka i biznes – razem czy osobno?”Konferencja RPO WD 20112011
„Razem na rynku pracy” Konferencja inaugurująca projekt „Europejskie Forum Rynku Pracy Dolnego ŚląskaZwiązek Pracodawców Dolnego Śląska, Saksońska Akademia Zarządzania INTERNATIONAL (MASI)2011
Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Metody jakościowe w diagnozie zawodowej”Instytut Psychologii Uwr2011
Naukowe Seminarium Poradoznawcze,Dolnośląska Szkoła Wyższa2008 – 2009
Profesjonalista Rynku PracyAsseco Business Solutions S.A2007
Zarządzanie Zasobami LudzkimiTowarzystwo Wiedzy Powszechnej2006
EMEA Inside SalesCISCO SYSTEMS2004
Akademia Marketingu Usług TeleinformatycznychL&L01-03.2001
„@doradca zawodowy – elektroniczna aplikacja on-line”Niepubliczne Centrum Kształcenia Ustawicznego APUS10.2013
BIZNESPLANAkademia PARP02.2013
ARINOVA SOCIAL OPEN BUSINESS – prekursor innowacji społecznych na Dolnym Śląsku. Wdrożenie innowacyjnego modelu biznesowego Arinova CSR Leader ThinkingAgencja Rozwoju Innowacji2013
Doskonalenie Umiejętności TrenerskichDolnośląska Szkoła Wyższa2011
Internetowy Sysytem Diagnozy Skłonności ZawodowychKapitał Kariery Sp. z o.o.01.2011
Szkolenie oparte o metodę CH-QKrajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej KOWEZiUo4.2010
Kariera a niepełnosprawność. Misja i wyzwania dla poradnictwa zawodowegoStowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP24.10.2009

Powyższe instytucje są sprawdzone i warto szukać w nich wiedzy, ale nie zamykajcie się tylko na nie. Poniżej podaję linki (z czasem uzupełnię je o opisy) instytucji, firm, konsorcjów, stowarzyszeń i społeczności działających w dziedzinie (i bliskich) doradztwa zawodowego. Nie jestem w stanie stworzyć kompendium obejmującego całej wiedzy. W dzisiejszych czasach to po prostu niemożliwe.