10.03.2021 r.
Od 16 kwietnia wejdzie w życie Ustawa o zawodzie farmaceuty, ogłoszona w Dzienniku Ustaw 15 stycznia 2021 roku. To może być duża zmiana dla pacjentów ale też otwiera nowe możliwości farmaceutom.
Ustawa jest dokumentem bardzo ważnym dla przedstawicieli tego zawodu, czekali na nią kilkadziesiąt lat. Wpisuje ona farmaceutów do grona zawodów medycznych i daje podstawy prawne do zbudowania modelu opieki farmaceutycznej w Polsce. Teraz również na gruncie prawa staje się jasne, że farmaceuta jest częścią zespołu medycznego.
Przewiduje się, że pilotaż tzw.: opieki farmaceutycznej w wybranych aptekach może pojawić się około lipca 2021. To świadczenie będzie zarezerwowane tylko dla magistrów farmacji, technicy farmaceutyczni nie będą mieli takich uprawnień/możliwosci. Możliwe też, że pierwszym świadczeniem może być zakładanie Indywidualnych Kont Pacjenta, które będą stanowiły podwalinę do realizowania innych świadczeń jak np. przeglądów lekowych, ponieważ umożliwiają wgląd do historii leczenia pacjenta.
Ostatnio farmaceuci zostali również ujęci w ustawie dotyczącej szczepień przeciw COVID-19. Farmaceuci zostali zakwalifikowani do zawodów medycznych, które w sytuacji epidemii mogą wykonywać szczepienia po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji. Wiele osób ze środowiska aptekarskiego uważa, że zapis w tej ustawie, jak i duża ilość wyszkolonych w zakresie szczepień farmaceutów to ważny krok w kierunku przeprowadzania w przyszłości szczepień w aptekach.
Już za rok farmaceuta będzie mógł wystawiać tzw.: „receptę kontynuowaną” czyli po prostu kontynuacja leczenia zaleconego w chorobach przewlekłych nie będzie wymagała już wizyty lekarskiej (czy jak to miało miejsce zazwyczaj: zostawiania karteczek dla lekarza w rejestracji bądź umawiania teleporady w celu wystawienia recepty.
Część ruchu chorych odbywającego się dotychczas w ramach przychodni i lekarzy POZ przeniesie się do aptek. Będzie więc to zawód, na który może być większy popyt w najbliższym czasie.