Kategorie
Aktualności

Zawód: barber

Masters of Barber

23 i 24 kwietnia w Hali Stulecia we Wrocławiu odbędą się otwarte mistrzostwa Dolnego Śląska w barberingu (wizualna uczta dla brodaczy i entuzjastów dobrego cięcia) W programie między innymi pokazy barberskie i seminarium barberingowe. Więcej info na stronie wydarzenia oraz na facebook’owym profilu Masters of Barber.*

—————-

więcej o tym czym zajmuje się barber i jak nim zostać: http://esteticapolska.pl/moj-salon/artykul/jak-zostac-w-polsce-barberem

wszystko dla barberów oraz dla dbających o własne brody: http://beardman.pl/

Kategorie
Aktualności

Superwizja dla doradców

Dbając o swoje zdrowie i kondycję psychiczną a przede wszystkim o dobro Klienta, który korzysta z usług psychologa, doradcy zawodowego, terapeuty lub coacha, specjalista taki powinien co pewien czas korzystać z superwizji.

Superwizja to wymiana doświadczeń, przemyśleń, wspólne zastanawianie się nad źródłami trudności, szukanie istoty problemu, dochodzenie do nowych rozwiązań a także odkrywanie swoich uczuć i przekonań, nie uświadomionych wcześniej.

Podczas superwizji grupowej dzielimy się z fachowcami z naszej branży swoimi trudnościami, wątpliwościami i pomysłami, narzędziami. Konstruktywna, szczera informacja zwrotna dotycząca naszej pracy, tego co jest w niej cennego, oraz tego, co możemy jeszcze poprawić jest podstawą do ciągłego rozwoju zawodowego.

Spotkania grupy przeznaczone są dla osób:

 • zainteresowanych swoim rozwojem  zawodowym i szukających narzędzi wspierających autorefleksję i pracę doradcy,
 • pragnących lepiej rozumieć swoją relację z nimi;
 • pragną poszerzyć swoje umiejętności.

Korzyści z superwizji:

 • poszerzenie warsztatu doradcy i umiejętności pracy
 • lepsze zrozumienie Klientów, ich potrzeb, deficytów, zasobów i relacji jakie tworzą,
 • warsztat komunikacyjny,
 • zapobieganie wypaleniu zawodowemu;
 • uzyskanie wsparcia w przeżywanych trudnościach zawodowych.
Kategorie
Aktualności Blog

Jak dorobić będąc specjalistą w swojej branży?

Od pewnego czasu zauważam nowy trend wśród osób, które są specjalistami w swojej dziedzinie: poszukują dodatkowego zajęcia, które mogłoby wykorzystywać ich dotychczasowe doświadczenia a jednocześnie byłoby odskocznią od rutyny dotychczasowych obowiązków. Motywacje są różne: chęć dorobienia, znudzenie dotychczasową pracą, chęć jej urozmaicenia lub po prostu poszukiwanie pracy wiążącej się z prestiżem.

Rozwiązaniem, które nasuwa się samo jest nauczanie tego, w czym jest się doświadczonym specjalistą. I tak: panie, które przepracowały w kadrach wiele lat i teraz zarządzają takim działem lub są cenionymi specjalistami w tej dziedzinie, mogą uczyć nowe pokolenia kierowników personalnych, lub specjalistów kadr i wynagrodzeń; świetni sprzedawcy, którzy z czasem zarządzają działami sprzedaży mogą uczyć sprzedaży w najlepszy z możliwych sposób, czyli uzupełniając teoretyczne wykłady praktycznymi przykładami z własnego doświadczenia.

Czego brak takim specjalistom?

Najczęściej po prostu dobrego warsztatu szkoleniowca, czyli radzenia sobie z grupą, technik prowadzenia grupy i sposobu przekazywania i ustrukturalizowania wiedzy w taki sposób, by była jak najlepiej dopasowana do grupy odbiorców i rodzaju przekazywanej wiedzy.

Firmy szkoleniowe cenią sobie wysokiej klasy doświadczonych specjalistów, którzy wiedzą jak przekazać swoją wiedzę dalej, niestety często barierą w nawiązaniu współpracy jest brak przygotowania trenerskiego takiej osoby. Oczywiście jest to inwestycja, jednak – jak już wielokrotnie wielu z nas mogło się przekonać – brak naszego działania zmierzającego do ciągłego podnoszenia swojej wartości na rynku pracy, prowadzi do powolnego zmniejszania naszych dochodów a w rezultacie – do wypadania z rynku.

W pewnym momencie dochodzimy więc do pytania: „którą szkołę trenerów wybrać”. Odpowiedź jest prosta: firmy, które same mają wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów szkoleniowych oraz prowadzą nadal taką działalność. Są miejscem cennym, nie tylko ze względu na olbrzymie doświadczenie praktyczne – co jest oczywiście bardzo istotne- ale z punktu widzenia naszego interesu, równie ważne może być to, że w trakcie kursu wykładowcy z uważnie przyglądają się uczestnikom szkolenia trenerskiego, wyławiając talenty, z którymi można będzie kontynuować współpracę po zaliczonym egzminie.

Nawet, jeśli nasza kariera trenera nie rozkwitnie natychmiast, bujnie, z siłą amazońskiej dżungli, to daje nam pewne perspektywy na przyszłość oraz wiele praktycznych narzędzi komunikacyjnych, interpersonalnych i wywierania wpływu, które możemy wykorzystywać niemal w każdym aspekcie naszego życia – nie tylko zawodowego.

Kategorie
Aktualności Blog

Wrocław 2030 – jaki będzie?

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław oraz Panato Café zapraszają na spotkanie popularnonaukowe w ramach cyklu „Socjologiczne Niedziele w Panato Cafe” zatytułowane: Jaki Wrocław 2030? Wokół strategii rozwoju miasta, które odbędzie się 13 grudnia 2015 o godzinie 17:00 w Panato Café (Wrocław, ul. Jedności Narodowej 68a).

Kategorie
Aktualności

Socjologiczne Niedziele w Panato Café 15.11.2015r.

Spotkanie pt.: 'Bez Boga na co dzień. Dyskusja o polskich ateistach’, organizowane przez wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, odbędzie się 15 listopada 2015 o godzinie 17:00 w Panato Café (Wrocław, ul. Jedności Narodowej 68a)

W dyskusji udział wezmą: dr Radosław Tyrała (Akademia Górniczo-Techniczna w Krakowie) oraz Jarosław Augustynowicz (Polskie Stowarzyszenie Racjonalistyczne). Spotkanie poprowadzi dr Olga Nowaczyk, socjolożka z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kategorie
Aktualności Blog

Zakładasz/prowadzisz biznes? Tego wykładu nie możesz przegapić!

15 września 2015r. we Wrocławiu odbyło się śniadanie biznesowe organizowane w cyklu Akademii Biznes Trendy. Jednym z zaproszonych gości był Jacek Kotarbiński, autor subiektywnego bloga o sztuce marketingu, którego wykład może być inspiracją dla przedsiębiorców, specjalistów ds. marketingu oraz osób planujących swój biznes. Wykład można podsumować jednym zdaniem: nowoczesny i odpowiedzialny biznes kieruje się dobrem klienta. Można też ująć to bardziej biznesowo:

szczesliwy

Kategorie
Aktualności Blog

Wykłady PEZMI na DFN2015 już za nami

W sobotę 19 września 2015 r. odbyły się wykłady organizowane przez firmę PEZMI w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2015. W wykładzie „Jak skutecznie uczyć się języków obcych?” i warsztacie „Jestem obcokrajowcem we Wrocławiu. Jak sobie radzić?” wzięło udział łącznie kilkadziesiąt osób. Wierzymy, że podobnie jak dla nas, również dla Uczestników, wykłady były inspiracją i motywacją do działania. Miło nam, że tak trudno było rozstać się po zajęciach a pytaniom i refleksjom Uczestników nie było końca. Cieszymy się również, że Uczestnicy tak chętnie dzielili się swoim doświadczeniem, również tym negatywnym (kilkanaście lat nauki lub prób jej podejmowania i brak efektów) i imponująco pozytywnym (umiejętność komunikowania w kilku językach). Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność.

Kolejna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki już za rok.
Do zobaczenia!

Na naszym profilu Facebook można obejrzeć galerię zdjęć z tegorocznych wykładów.

Kategorie
Aktualności

Szkolenie dla doradców zawodowych, coachów i pracowników HR

HR Systems z Poznania zaprasza 14 – 15 września 2015 r. na certyfikujące szkolenie DiSC.

Kategorie
Aktualności

Zapisy na wykłady DFN2015

Ruszyły zapisy na bezpłatne wykłady organizowane przez firmę PEZMI w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2015. Zapraszamy do udziału w interaktywnym wykładzie „Jak skutecznie uczyć się języków obcych?” i warsztatach dla obcokrajowców „Jestem obcokrajowcem we Wrocławiu Jak sobie radzić?” Wykłady odbędą się 19 września, a dokładne miejsce spotkania zostanie Państwu przekazane po zamknięciu listy uczestników.

Zapisy potrwają do 15 września 2015 r. i realizowane są w formie elektronicznej (marta@idkowiak.pl) bądź telefonicznie (tel. 501 503 903).

Serdecznie zapraszamy.

11072822_850934751664921_1047452532876701045_o
obco_JPG
Kategorie
Aktualności

Szkolenia w Legnicy

Bezpłatne szkolenie z zakresu AUTOMATYKI PRZEMYSŁOWEJ

współfinansowane ze środków Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Informacje o projekcie:

„Programowalne sterowniki logiczne szansą dolnośląskich przedsiębiorstw” to projekt realizowany przez firmę 4system Sp z o. o. i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Odbiorcy:

Projekt adresowany jest do:
1. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw posiadających jednostkę organizacyjną na terenie woj. dolnośląskiego i prowadzących działalność w obszarach technologicznych, o największym potencjale rozwojowym – branże: chemiczna, elektryczna, informatyczna, motoryzacyjna, farmaceutyczna, przemysł wydobywczy\surowcowy, a także automatyka oraz energetyka odnawialna, działalność badawczo-rozwojowa, w tym rozwój technologii i innowacji, ochrony środowiska, produkcja zdrowej żywności, wytwarzanie nowoczesnych materiałów, wzornictwo przemysłowe, budowa maszyn, transport.
2. pracowników, którzy pracują lub zamieszkują obszar woj. dolnośląskiego.

Rekrutacja trwa, liczba miejsc jest ograniczona.

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Kategorie
Aktualności

Kadry i płace dla osób z niepełnosprawnością

Projekt „SPECJALISTA DS. KADR I WYNAGRODZEŃ – NOWY ZAWÓD DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH” nr POKL I/6.1.1/A/12 skierowany jest do 54 bezrobotnych i pozostających bez zatrudnienia osób niepełnosprawnych, ze średnim i wyższym wykształceniem, zamieszkałych na terenie woj. dolnośląskiego, pozostających bez zatrudnienia przez okres min. 12 m-cy.

canstockphoto14781171_

W skład szkolenia wchodzi:

– 90 h zajęć teoretycznych,

– 10 h zajęć komputerowych z obsługi komputera,

– 10h zajęć komputerowych z zakresu obsługi programu Płatnik,

– 30 h zajęć komputerowych z zakresu obsługi programu kadrowo-płacowego SYMFONIA.

W ramach projektu są zagwarantowane:

– materiały szkoleniowe,

– obiady i poczęstunek konferencyjny na szkoleniach,

– stypendium w wysokości 890,60 zł za uczestnictwo w szkoleniu,

– zwrot kosztów dojazdów dla osób zamieszkałych poza miejscem, w którym będą realizowane

szkolenia,

– doradztwo zawodowe,

– 3-miesięczne staże u pracodawców wraz ze stypendium w wysokości 1500 zł miesięcznie.

zgłoszenia do projektu przyjmuje:

Marta Idkowiak,

tel. 501 503 903,

Kategorie
Aktualności

Prof. Mark Savicas 3 i 4 czerwca we Wrocławiu

Katedra UNESCO Całożyciowego poradnictwa zawodowego (Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego) zaprasza badaczy poradnictwa kariery, doradców zawodu, nauczycieli,  studentów i uczniów na wykłady i warsztaty, które poprowadzi wybitny specjalista w zakresie poradnictwa kariery, autor teorii konstrukcji kariery i przewodniczący Międzynarodowej Grupy Badawczej Life Design Counselling

Savicas

prof. Mark Savickas

Northeastern Ohio Medical University, USA

Harmonogram spotkań

Wtorek, 3 czerwca 14, godz. 11.00 (Aula)

dyskusja panelowa z udziałem władz Uniwersytetu Wrocławskiego

i zaproszonych gości na temat: Kariera w płynnej nowoczesności

Środa, 4 czerwca 2014, godz. 11.00 (Aula)

wykład: Konstruowanie kariery w płynnej nowoczesności: Aktorzy, Agenci i Autorzy

godz. 14.00 (Aula UTW)

warsztat: Metody i narzędzia pracy w poradnictwie konstruowania kariery

(ze względu na specyfikę pracy prosimy o złoszenie chęci uczestnictwa w warsztatcie do dnia 30 maja 2014

na adres: unesco@pedagogika.uni.wroc.pl)

Spotkania są otwarte i nieodpłatne

Wszystkie spotkania będą się odbywały w Instytucie Pedagogiki, ul. Dawida 1, 50-527 Wrocław

.

.

Kategorie
Aktualności

Czego boją się Polacy?

logo

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław oraz Kawiarnia „Literatka” serdecznie zapraszają na spotkanie w ramach cyklu „O socjologii z Literatką”

wystąpienie pt.

„Czego boją się Polacy? Bezpieczeństwo narodowe w społecznej świadomości”

wygłosi dr Piotr Pieńkowski
(Instytut Socjologii / Uniwersytet Wrocławski)

 

spotkanie poprowadzi dr Olga Nowaczyk
w dyskusji udział weźmie zaproszony gość specjalny


dr Michał Piekarski

analityk bezpieczeństwa, portal special-ops.pl

 

Niedziela, 25 maja 2014, g. 18:00

Kawiarnia Literatka (Wrocław, Rynek 56/57)

Czy Polsce grozi wojna? Czy czujemy się bezpiecznie? Jak postrzegamy bezpieczeństwo Polski?

Z jednej strony żyjemy w czasach pokoju, z drugiej zaś, pojawia się coraz więcej nowych zagrożeń. Przez to rodzi się konieczność analizy zarówno „faktycznego” stanu bezpieczeństwa państwa, jak i tego, jak jest ono postrzegane. Przedmiotem omawianych badań uczyniono właśnie ten drugi, subiektywny aspekt. Interesujące jest to, jak oceniany jest stan bezpieczeństwa narodowego, jakich zagrożeń boimy się najbardziej, na ile owe obawy są adekwatne i racjonalne.

Podjęcie tej problematyki miało na celu teoretyczny rozwój socjologii bezpieczeństwa jako nowej dziedziny badań, jak i dostarczenie opisu stanu społecznej świadomości bezpieczeństwa narodowego. Kolejnym celem było rozpoznanie „czego boją się Polacy?” – wskazanie na pola subiektywnego poczucia zagrożenia, a co za tym idzie, ujawnienie dziedzin, w których polityka bezpieczeństwa jest nieefektywna, wymaga korekty.

W trakcie spotkania omówione zostaną wyniki badań (z 2011 r.) o charakterze ilościowym, prowadzonych wśród społeczności Wrocławia oraz jakościowym, prowadzonych wśród wrocławskich organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką bezpieczeństwa narodowego. Prezentację wzbogacą też nawiązania do najbardziej aktualnej sytuacji bezpieczeństwa Polski.

Kategorie
Aktualności

Konferencja dla doradców zawodowych

Dolnośląskie Forum Doradztwa Kariery zaprasza serdecznie doradców zawodowych z Dolnego Śląska do udziału w kolejnej konferencji, która odbędzie się 25 marca 2014 r. w Centrum konferencyjno-szkoleniowym WenderEDU Business Center, położonym w samym sercu Wrocławia na Ostrowie Tumskim.Tematem spotkania jest prezentacja projektu „15plus”. Jest to projekt skierowany do młodzieży w tzw. wieku młodzieńczym (lata 15 do 25-30), który ma pomóc w tranzycji na rynek pracy.
Do współpracy zapraszamy zwłaszcza tych doradców zawodowych, którzy zostali przeszkoleni w Obrazkowym Teście Zawodów M. Achtnicha, a także wszystkich zainteresowanych poznaniem tego narzędzia.

Chcemy udostępnić Państwu bezpłatnie nowoczesne narzędzie Internetowe do badania skłonności zawodowych.
Więcej szczegółów nt. projektu „15plus” oraz towarzyszącej mu konferencji znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.kapitalkariery.pl. W razie zainteresowania udziałem w Konferencji, zamieszczony na w/w stronie formularz zgłoszeniowy należy wypełnić do dnia 19 marca 2014 r. Ze względu na limit miejsc, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Kategorie
Aktualności

„Przemiany obywatelstwa kobiet w miejscu pracy i poza nim”

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław oraz Kawiarnia „Literatka” serdecznie zapraszają na spotkanie w ramach cyklu „O socjologii z Literatką”, w niedzielę,16 marca 2014, g. 18:00 do Kawiarni Literatka (Wrocław, Rynek 56/57)

Szczegóły:

PTS_1
PTS_2
PTS_3
Kategorie
Aktualności

Najlepiej i najgorzej opłacane branże 2013 roku.

Według internetowych badań firmy Sedlak & Sedlak w 2013 roku na najwyższe zarobki mogli liczyć informatycy, najmniej można zarobić pracując w branży kultura i sztuka. place2013

Kategorie
Aktualności

Horyzont 2020

W ramach tego największego w historii unijnego programu na rzecz badań naukowych i innowacji w latach 2014-2015 przewidziano 500 mln. euro dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Do 2015 r. europejscy naukowcy i innowacyjne firmy będą konkurować o 15 mld euro. Łączny budżet programu na najbliższe siedem lat wynosi ok. 80 miliardów euro.

„W budżecie na 2014 r. przeznaczono na badania i innowacje około 7,8 mld euro na finansowanie projektów wpisujących się w trzy główne filary programu Horyzont 2020:

 • Doskonałość w nauce (Excellence in science): ok. 3 mld euro, w tym 1,7 mld na granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla najlepszych badaczy oraz 800 mln euro na stypendia dla młodych badaczy w ramach programu Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Wiodąca rola w przemyśle (Industrial leadership): 1,8 mld euro na ugruntowanie wiodącej pozycji Europy w takich branżach przemysłu jak technologie informacyjno-komunikacyjne, nanotechnologia, zaawansowana produkcja przemysłowa, robotyka, biotechnologia i przemysł kosmiczny.
 • Wyzwania społeczne (Societal challanges): 2,8 mld euro na innowacyjne projekty będące odpowiedzią na siedem wyzwań społecznych określonych w programie Horyzont 2020, dotyczących ochrony zdrowia, rolnictwa, gospodarki morskiej i biogospodarki; energetyki, transportu, działań dotyczących klimatu, ochrony środowiska, efektywnego gospodarowania zasobami i surowcami; samoświadomych społeczeństw oraz bezpieczeństwa.”

Źródło informacji: UWr

Kategorie
Aktualności

Dofinansowania dla firm istniejących ponad dwa lata

Na początku lutego 2014r. Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca rozpocznie nabór wniosków na dofinansowanie realizacji projektów w ramach schematu 1.1.A2 Dotacje inwestycyjne dla MŚP wspierające innowacyjność produktową i procesową na poziomie przedsiębiorstwa. Dokumentacja konkursowa jest zamieszczona na stronach DIP a już jutro rozpocznie się cykl spotkań informacyjnych z potencjalnymi wnioskodawcami.

Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych wynosi 100 tys. PLN, natomiast maksymalna – poniżej 8 mln PLN. Przyjmowane będą wnioski na dofinansowanie inwestycji związanych nabyciem ruchomych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (konkurs nie dotyczy inwestycji w nieruchomości).

Kategorie
Aktualności

O socjologii z Literatką

Wrocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego kontynuuje w tym roku spotkania socjologów (i nie tylko) w kawiarni Literatka.

W ubiegłym roku mieliśmy możliwość porozmawiania na tematy bardzo nam, Wrocławianom, bliskie: prof. dr hab. Jan Maciejewski przybliżył nam rolę grup dyspozycyjnych czuwających nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego miasta, a z dr Julitą Makaro wyruszyliśmy w świat wielokulturowości Wrocławia.

26 stycznia 2014 o godzinie 18.00 dr Natalia Niedźwiedzka-Iwańczak wprowadzi nas w problematykę tożsamości  Łużyczan oraz modele uczestnictwa w kulturze łużyckiej.

Kategorie
Aktualności

Prognoza zatrudnienia w pierwszym kwartale 2014 r.

Jak pokazuje prognoza Manpower na 1Q 2014 r. wskaźniki zatrudnienia pójdą w górę. Prognoza netto zatrudnienia w poszczególnych sektorach wynosi:
– Transport/ Logistyka/ Komunikacja (+20%),
– Produkcja przemysłowa (+14%),
– Restauracje/ Hotele (+12%),
– Handel detaliczny i hurtowy (+11%),
– Budownictwo (+7%),
– Finanse/Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi (+5%),
– Rolnictwo/Leśnictwo/ Rybołówstwo (+5%),
– Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (+2%).

Ujemną prognozę netto zatrudnienia uzyskano dla sektorów
– Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi (-9%),
– Instytucje sektora publicznego (-2%).

Największy optymizm wśród pracodawców – czytamy w Barometrze Manpower – odnotowano w regionach Centralnym, Południowo-Zachodnim oraz Północnym.*

regiony

*źródło: http://www.manpowergroup.pl/repository/Raporty/Barometr/PL/Barometr_Manpower_Perspektyw_Zatrudnienia_Q1_2014.pdf