Z danych HRK wynika, że 79 proc. pracodawców oczekuje od kandydatów znajomości języka angielskiego na poziomie C1/C2, czyli zaawansowanym. 40 proc. z nich wymaga również znajomości słownictwa biznesowego czy technicznego.
Znajomość języka obcego na wstępie podnosi wynagrodzenie pracownika o 10-50%.
W firmach, w których językiem wewnętrznym jest język angielski lub kandydat, z racji swojej roli, będzie kontaktował się z osobami anglojęzycznymi – takie wymagania wydają się nam naturalne, ale w wielu przypadkach, kiedy stanowisko tego nie wymaga, a firma jest polska i kontrahentów też ma polskojęzycznych, mogą się wydawać wygórowane.
Nie powinniśmy się jednak dziwić. Obecnie zmiany w każdej branży przebiegają bardzo szybko. Na tyle, że nadążanie za nimi bez znajomości języka angielskiego, stanowi niekiedy barierę nie do pokonania. Firmy, które mają pracowników nadążających za zmianami, lepiej wykorzystują możliwości tworzące się na rynku, lepiej sobie na nim radzą i więcej zarabiają. Dlatego decydują się lepiej wynagradzać kandydatów/pracowników posiadających tę kompetencję.