Od pewnego czasu zauważam nowy trend wśród osób, które są specjalistami w swojej dziedzinie: poszukują dodatkowego zajęcia, które mogłoby wykorzystywać ich dotychczasowe doświadczenia a jednocześnie byłoby odskocznią od rutyny dotychczasowych obowiązków. Motywacje są różne: chęć dorobienia, znudzenie dotychczasową pracą, chęć jej urozmaicenia lub po prostu poszukiwanie pracy wiążącej się z prestiżem.

Rozwiązaniem, które nasuwa się samo jest nauczanie tego, w czym jest się doświadczonym specjalistą. I tak: panie, które przepracowały w kadrach wiele lat i teraz zarządzają takim działem lub są cenionymi specjalistami w tej dziedzinie, mogą uczyć nowe pokolenia kierowników personalnych, lub specjalistów kadr i wynagrodzeń; świetni sprzedawcy, którzy z czasem zarządzają działami sprzedaży mogą uczyć sprzedaży w najlepszy z możliwych sposób, czyli uzupełniając teoretyczne wykłady praktycznymi przykładami z własnego doświadczenia.

Czego brak takim specjalistom?

Najczęściej po prostu dobrego warsztatu szkoleniowca, czyli radzenia sobie z grupą, technik prowadzenia grupy i sposobu przekazywania i ustrukturalizowania wiedzy w taki sposób, by była jak najlepiej dopasowana do grupy odbiorców i rodzaju przekazywanej wiedzy.

Firmy szkoleniowe cenią sobie wysokiej klasy doświadczonych specjalistów, którzy wiedzą jak przekazać swoją wiedzę dalej, niestety często barierą w nawiązaniu współpracy jest brak przygotowania trenerskiego takiej osoby. Oczywiście jest to inwestycja, jednak – jak już wielokrotnie wielu z nas mogło się przekonać – brak naszego działania zmierzającego do ciągłego podnoszenia swojej wartości na rynku pracy, prowadzi do powolnego zmniejszania naszych dochodów a w rezultacie – do wypadania z rynku.

W pewnym momencie dochodzimy więc do pytania: „którą szkołę trenerów wybrać”. Odpowiedź jest prosta: firmy, które same mają wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów szkoleniowych oraz prowadzą nadal taką działalność. Są miejscem cennym, nie tylko ze względu na olbrzymie doświadczenie praktyczne – co jest oczywiście bardzo istotne- ale z punktu widzenia naszego interesu, równie ważne może być to, że w trakcie kursu wykładowcy z uważnie przyglądają się uczestnikom szkolenia trenerskiego, wyławiając talenty, z którymi można będzie kontynuować współpracę po zaliczonym egzminie.

Nawet, jeśli nasza kariera trenera nie rozkwitnie natychmiast, bujnie, z siłą amazońskiej dżungli, to daje nam pewne perspektywy na przyszłość oraz wiele praktycznych narzędzi komunikacyjnych, interpersonalnych i wywierania wpływu, które możemy wykorzystywać niemal w każdym aspekcie naszego życia – nie tylko zawodowego.